اسرائیلی ها : نفت ایران را می خریم/ ایرانی ها را دشمن نمی دانیم


برخی منابع اسراییلی در هفته گذشته و پس از حمایت مردم و دولت ایران از مردم غزه در برابر حملات هوایی اسراییل و کشتار مردم بی دفاع این شهر،اقدام به برخی جوسازی های رسانه ای کرده اند،تا حمایت ایران از مردم غزه را صوری کرده و کم اثر نشان دهند.

یک سایت اینترنتی با نام "all hiphop" با درج خبری به ظاهر انتقادی از حکومت اسراییل نسبت به آنچه که خرید نفت ایران از سوی اسراییل خواند ،معترض مقامات تل آویو شد.

در این مطلب آمده است که علی رغم شعارهای ضد ایرانی مقامات اسراییل،حاکمان تل آویو می دانند که ایرانی ها دشمن واقعی ملت اسراییل نیستند و از این رو با توجه به کیفیت بالای نفت ایران برای پالایشگاه های اسراییلی ،مقامات اسراییلی سال هاست که نفت ایرانی صادرشده به بنادر اروپایی را می خرند و برای تصفیه و پالایش به بندر حیفا در فلسطین منتقل می کنند.

در این مطلب با استناد به مطلبی در این باره در 30 مارس 2008 در روزنامه " سانتاگ" سوییس به نقل از هفته نامه "اخبار انرژی" اسراییل که در 18 مارس 2008 (28 اسفند 1386) چاپ شده است آمده است که علی رغم ژست هایی چون تحریم محصولات ایرانی از سوی دولت اسراییل ،مقامات تل آویو سال هاست که نفت ایران را در بنادر اروپایی خریده و به بندر حیفا انتقال می دهند.

بر اساس این گزارش، "موشه شالو" سردبیر هفته نامه "اخبار انرژی" چاپ اسراییل با چاپ گزارشی در این باره با اشاره به این موضوع ادعا می کند که کیفیت نفت ایران از نظر مصرف کنندگان اسراییلی بهتر است.از این رو نفت های صادراتی ایرانی به بنادر مهم ایرانی به ویژه در بندر " روتردام " توسط کمپانی نفتی " ایلات-اشکلون " خریداری شده و به اسراییل منتقل می شود.

این مطلب در ادامه می افزاید که این کمپانی در سال 1968 به طور مشترک از سوی ایران و اسراییل برای انتقال نفت ایران به اروپا تاسیس شد اما پس از انقلاب اسلامی دولت جدید ایران از شراکت در مالکیت این کمپانی نفتی انصراف داد که این خود باعث به وجود آمدن نزاع های سیاسی و حقوقی زیادی بین دو طرف شد.

در مطلب روزنامه سوییسی آمده است که یک مقام وزارت انرژی اسراییل نیز با تایید تلویحی این اقدام اسراییل می گوید که شرکت اسراییلی ،نفت ایران را از ایران نمی خرد بلکه از شرکت های اروپایی خریداری می کند.

در ادامه مطلب این روزنامه سوبیسی به گزارشی که در اواخر اکتبر(مهر ماه) درباره خرید نفت اسراییل از ایران در روزنامه هاآرتص اسراییل منتشر شده است،اشاره شده و آمده است که بر اساس مطلب ادعایی این روزنامه شرکتی اسراییلی به نام "پاز" حتی در نظر دارد با خرید و پالایش نفت ایران به همان روش غیر مستقیم و از منابع اروپایی ،از ابتدای سال 2009 این نفت پالایش شده را در اختیار حکومت خودگردان فلسطینی قرار دهد.

نویسنده مطلب در سایت مزبور اسراییلی در پایان با اشاره به مطلبی که در یک سایت اینترنتی نزدیک به حزب جاکم اسراییل (کادیما) درباره ایران منتشر شده است اشاره می کند و مدعی می شود که مقامات اسراییلی علی رغم تنش های موجود در روابط دو کشور بر این باورند که ملت ایران دشمن آنها نیستند , از این رو حساسیت چندانی نسبت به انتشار اخباری اینچنینی درباره خرید پنهانی نفت ایران از سوی برخی شرکت های اسراییلی نشان نمی دهند.

این خبرسازی ها در حالی است که در ایام جنگ تحمیلی هم برخی منابع اسراییلی برای تضعیف موقعیت ایران شایعاتی مبنی بر حمایت اسراییل از ایران در برابر صدام و یا فروش اسلحه از سوی اسراییل به ایران را منتشر می کردند.

به نظر می رسد بعد از حمایت قاطع مردم و دولت ایران از مردم بی دفاع غزه باید از این پس شاهد خبرهای بیشتری از این دست باشیم که می کوشند با جو سازی رسانه ای افکار عمومی جهان اسلام را نسبت به ایران مشوش کنند زیرا موسسات افکار سنجی غربی ،دریافته اند که موقعیت و محبویبت ایران در میان مسلمانان جهان همچنان رو به بهبود است .
انتشار این اخبار نشان دهنده نگرانی اسرائیلی ها و غربی ها از جایگاه ایران نزد ملت های مسلمان است.
گفتنی است یکی از شروط قراردادی ایران در معاملات نفتی این است که خریداران نفت ایران حق انتقال آن را به اسرائیل ندارند.
منبع : سایت عصر ایران

/ 0 نظر / 14 بازدید