رابطه مصرف زیاد نوشابه های کولا با پوکی استخوان در زنان

دانشمندان می گویند مصرف دائمی نوشابه های حاوی کولا خطر ابتلا به پوکی استخوان در زنان را افزایش می دهد.
به گزارش شبكه BBC ، مطالعه روی 2500 نفر در رابطه با نوشیدن نوشابه هاي کولا و استحکام استخوان ها با توجه به سن و میزان جذب کلیسیم نشان داد که مصرف همیشگی این نوشابه ها می تواند برای سلامت زنان مضر باشد.
در حالي كه ، چنین رابطه ای میان مصرف کولا با پوکی استخوان در مردان يافته نشده است.
بر اساس آمار رسمی در بریتانیا بیش از یک میلیون زن به بیماری پوکی استخوان مبتلا هستند در حالی که ممکن است آمار واقعی مبتلایان به این بیماری بسیار بیشتر باشد.
در این بیماری از میزان تراکم بافت استخوان کاسته می شود.
پرفسور کاترین توکر، مدیر برنامه همه گیرشناسی و ارزیابی رژیم غذایی دانشگاه بوستون و همکارانش نتایج پرسشنامه رژیم غذایی را با ارزیابی میزان استحکام استخوان ها درستون فقرات و لگن خاصره باهم مقایسه کردند.
مردان پاسخ داده بودند که در هفته به طور متوسط پنج بطری نوشابه حاوی کولا می نوشند و زنان در این پرسشنامه میزان مصرف کولا را چهار بطری در هفته اعلام کرده اند.
مصرف کولا با کاهش مواد عالی در استخوان در هر سه قسمت استخوان های لگن خاصره زنان در ارتباط است، ولی تاثیری در استخوان های ستون فقرات ندارد.
با این حال هیچ رابطه ای بین کاهش تراکم مواد عالی استخوان با سایر نوشابه های گاز دار در زنان دیده نشده است.
قبلا تصور می شد وضعیت استخوان ها در زنان به دلیل جایگزین کردن کولا به جای شیر در رژیم غذایی زنان به خطر می افتد. اما در تحقیق اخیر زنانی که بیشتر کولا می نوشیدند کمتر از دیگران شیر نمی نوشیدند.
در همین حال جذب کلسیم از طریق مواد غذایی گوناگون از جمله سبزیجات و حبوبات در زنانی که بیشتر کولا می نوشیدند کمتر از دیگران بوده است.
دانشمندان می گویند اسید فسفریک موجود در کولا ممکن است سبب پوکی استخوان در زنان شود ولی تاثير آن هنوز به درستی شناخته نشده است.
پرفسور توکر می گوید: ما تصور می کنیم میزان مصرف کولا به ویژه به طور مداوم در روز ، سبب می شود تا اسید فسفریک اسید خون افزایش يابد، در نتیجه برای ایجاد توازن کلیسیم از استخوان ها دفع می شود.
او توصیه می کند زنانی که نگران پوکی استخوان هستند باید نوشیدن کولا را محدود کنند.

/ 0 نظر / 6 بازدید