میرحسین موسوی در اولین سخنرانی بعد از اعلام کاندیداتوری:

آیا در سال‌های فراوانی ارز نفتی برای سال‌های کمبود فکری کرده‌ایم؟

قلم - مهندس میرحسین موسوی در اولین سخنرانی خود بعد از اعلام رسمی کاندیداتوری، با بیان این‌که اسلام ناب یقینا از برنامه‌ریزی استقبال می‌کند، اظهار کرد: اسلام ناب نمی‌تواند مخالف سازمان برنامه و بودجه یا دستگاه برنامه‌ریزی باشد.

به گزارش پایگاه خبری قلم، نخست وزیر دوران دفاع مقدس در شب میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) در حسینیه حجت نازی‌آباد تهران با بیان این مطلب که با تشویق حاضران و سر دادن شعار «موسوی موسوی، حمایتت می‌کنیم» همراه شد، گفت: اسلام ناب یقینا به ما توصیه می‌کند که از همه‌ی نیروهای انسانی موجود در کشور استفاده کنیم.

وی سخنرانی خود در جمع پرشور مردم این منطقه را به دو بخش «دستاوردهای مهم انقلاب» و نیز «اسلام ناب محمدی» تقسیم کرد و درباره موضوع اول خاطرنشان کرد: انقلاب، دستاوردهای زیادی داشته است و البته هیچ تردیدی نیست که مشکلاتی هم دارد. وقتی تغییرات نسبت به قبل از انقلاب را نگاه می‌کنم، نعمت استقلال و آزادی بیشتر از دیگر تحولات و دگرگونی‌ها نظرم را جلب می‌کند.

موسوی با یادآوری این‌که شعار اصلی مردم در طول انقلاب، استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بود، تاکید کرد: استقلال در کشور ما فرصت‌های بی‌نظیری ایجاد کرده است ولی ارزش آن برای نسل جوان زمانی آشکار می‌شود که ما بتوانیم فضای پیش از انقلاب را به درستی به آنها انتقال دهیم. هنوز استقلال یک مزیت نسبی قوی در اختیار جمهوری اسلامی قرار می‌دهد که در جهان پر از آشوب و تهدید به ما فرصت‌هایی را عطا می‌کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با مقایسه کشور از نظر داشتن استقلال در دوران پیش و پس از انقلاب اظهار کرد: پیش از انقلاب ده‌ها هزار مستشار فرنگی در ادارات و نهادهای گوناگون کشور ما حضور داشتند و ایران جزو حلقه‌ی دفاعی غرب در گرداگرد یک ابرقدرت دیگر به اسم شوروی بود. ما یک حلقه‌ی ناچیز ولی بسیار مهم از نظر خط دفاعی غرب برای غربی‌ها به‌ویژه آمریکا بودیم و این مساله ایجاب می‌کرد که همواره مراقب نقش ایران در منطقه باشند.

وی اضافه کرد: ما در تمام تحولات منطقه به عنوان یک عضو از یک مجموعه‌ی عظیم در خدمت غرب بودیم. حتی وقتی درآمدهای نفتی ما از سال 52 به بعد به یکباره بالا رفت، نقش ژاندارمی غرب در خلیج فارس به ایران سپرده شد و ایران به عنوان نماینده‌ی غرب در برابر حرکت‌های آزادی‌بخش منطقه می‌ایستاد و با فدا کردن منافع ملی این نقش را ایفا می‌کرد.

موسوی به خرید سلاح‌های نظامی از آمریکا در دوران پیش از انقلاب اشاره کرد و گفت: از سوی دیگر ما جزو مهم‌ترین خریداران اسلحه‌های آمریکا بودیم و این خریدها در یک فضای عادی صورت نمی‌گرفت. به طور مثال در رابطه با خریدهای نیروی هوایی، یک حساب بانکی وجود داشت که ایران بیش از 10 میلیارد دلار در آن‌جا پول داشت و خود آمریکایی‌ها بر اساس تشخیص خود از آن هزینه می‌کردند و قطعاتی را برای ما می‌فرستادند و دست‌اندرکاران در این رابطه از خود اختیاری نداشتند و درست مثل یک نوکر بودند. هنوز هم این پرونده در دادگاه لاهه، باز و در جریان است و یکی از مهم‌ترین پرونده‌های ایران محسوب می‌شود. بیشترین تصمیم‌گیری‌ها در کشور متاثر از نقش سفارتخانه‌های آن کشورها در ایران بود.

نخست‌وزیر دوران دفاع مقدس هم‌چنین با اشاره به دوران جنگ تحمیلی ادامه داد: نکته‌ی دیگر، مساله‌ی دفاع مقدس بود که همه‌ی ملت ما در این دفاع شرکت کردند و اگر حمایت و پایداری‌های آنها نبود ما در یک نقطه‌ی دیگری از جهان ایستاده بودیم و معلوم نبود که اصلا ایرانی داشته باشیم.
وی خاطرنشان کرد: نکته‌ای که در مساله‌ی دفاع مقدس به آن چندان دقت نمی‌شود این است که بعد از جنگ‌های ایران و روس که منجر به جدایی بخش‌های قابل توجهی از سرزمین ما شد، ترسی برای مقابله با کشورهای خارجی در کشور ما ایجاد شد. این وحشت با سستی حکومت‌ها و پادشاهانی که بر سر کار بودند منجر به این شد که در طول سالیان مختلف وسعت کشور ما به کمتر از نصف خود رسید و این مساله در دوران پهلوی هم ادامه داشت.

ملتی که بعد از دفاع مقدس متولد شد ملتی شجاع بود که از سختی‌ها و قدرت‌های بزرگ نمی‌هراسید

موسوی با بیان این‌که هشت سال دفاع مقدس، ترس از مرگ و ایثار را در کشور ما از بین برد، افزود: مردم به خاطر ارزش‌های بالا برای حفظ دین خود رو در روی مرگ ایستادند، چشم در چشم مرگ دوختند و هراس را از چهره‌ی خود زدودند. ملتی که بعد از دفاع مقدس متولد شد ملتی شجاع بود که از سختی‌ها و قدرت‌های بزرگ نمی‌هراسید و این یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌های ما برای دفاع از کشور بوده است. این حس بزرگ‌ترین وسیله‌ی دفاعی ما در سال‌های گذشته و 20 سال بعد از جنگ محسوب می‌شود؛ چرا که ترس از ایستادگی، عامل بازدارنده‌ای برای ایستادن در برابر قدرت‌های بزرگ و حفظ استقلال کشور است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: استقلال مساله‌ای نیست که فقط سرافرازی به یک ملت ببخشد بلکه استقلال فرصت‌های عظیمی هم برای توسعه و پیشرفت به وجود می‌آورد. بدون استقلال و دفاع مقدس که چنین سرمایه‌هایی را ایجاد کرد، امکان پیشرفت ما در صنایع موشکی و تکنولوژی هسته‌یی نبود. فرصت پرداختن به این پیشرفت‌ها فقط در سایه‌ی استقلال در یک کشور امکان‌پذیر است و این فرصتی است که استقلال برای ما ایجاد کرده است.

آیا از نعمت استقلال به طور کامل استفاده کرده‌ایم؟

وی با بیان این‌که بسیاری از پیشرفت‌ها در سایه‌ی نعمت استقلال به وجود آمد، اظهار کرد: در عین حال می‌توانیم این سوال را نیز مطرح کنیم که آیا از نعمت استقلال به طور کامل استفاده کرده‌ایم؟ آیا توانسته‌ایم از این فرصت استفاده کنیم و فاصله‌ی خود را با کشورهای آسیا که با نرخ رشد بالای 10 درصد در زمینه‌ی تکنولوژی و اقتصادی پیشتاز بودند بیشتر کنیم؟

سند چشم‌انداز دارای مبنای عملیاتی است

موسوی با اشاره به سند چشم‌انداز 20 ساله‌ی کشور، این چشم‌انداز را دارای مبنای عملیاتی دانست و گفت: سند فرادستی چشم‌انداز 20 ساله عنوان می‌کند که طی 20 سال ایران باید به عنوان قدرت برتر در منطقه مطرح باشد و این سند برای ما یک راهنماست. در منطقه‌ی ما یک مسابقه برای رشد و پیشرفت وجود دارد و پیشرفت در این زمینه برای ما جنبه‌ی حیاتی دارد؛ یعنی فقط جنبه‌ی اشتغال ندارد. هرچند که اشتغال هم برای ما بسیار مهم است. یا فقط جنبه‌ی توسعه‌ی اقتصادی ندارد، هرچند که توسعه‌ی اقتصادی هم برای ما اهمیت زیادی دارد.

دولتمردان به نقدها بی‌توجه نباشند

نخست‌وزیر دوران دفاع مقدس تاکید کرد: اگر بخواهیم استقلال، تمامیت و ملت خود را حفظ کنیم و با ارزش‌های بومی و دینی خود یک کشور تاثیرگذار در جهان باشیم، این سند اهمیت فراوانی دارد و جا دارد دولتمردان ما به این مساله توجه کنند و در مقابل نقدهایی که می‌شود مثل این‌که چرا دولت از این سند یا سیاست‌های مربوطه غفلت دارد و به این بحث‌ها هم توجهی نمی‌کند، بی‌توجه نباشد تا بتواند روش‌های خود را اصلاح کند.

وی هم‌چنین با اشاره به این‌که ما فرصت‌هایی داریم و مشکلات و خطراتی هم در منطقه وجود دارد، اظهار کرد: یکی از خطرهای موجود، بحث خاورمیانه بزرگ بود. قرار بود بعد از حمله به افغانستان و عراق، بحث تبدیل کردن این منطقه به یک بلوک کاملا وابسته به آمریکا انجام شود و بدین ترتیب جایگاه اسراییل، تثبیت و فضای مناسبی برای دو قدرت اقتصادی یعنی آمریکا و چین ایجاد شود و مساله‌ی ایران را هم در خود حل کند ولی مقاومت مردم افغانستان و پیش‌بینی‌هایی که غلط از آب درآمد منجر به این شد که این طرح فعلا فراموش شود. گرچه از نظر آینده هنوز خطر وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری قلم، مهندس موسوی در ادامه به موضوع اسلام ناب محمدی اشاره کرد و گفت: حضرت امام (ره) در دو سال آخر عمر خود بارها در سخنرانی‌ها و اطلاعیه‌ها نسبت به این مساله تاکید زیادی کردند. اصل مساله‌ای که ایشان سعی می‌کردند بیان کنند این بود که همه‌ی اسلام‌ها متعالی و رهایی‌بخش نیستند. ممکن است ادعاهایی در مورد اسلام صورت بگیرد ولی نادرست و آمیخته با تعصبات گروهی، قومی و منافع گروه‌های گوناگون باشد و اسلام متحجرین و اسلام آمریکایی باشد. شاید مناسب باشد در زمانی که به انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده است به این مساله بپردازیم.

وی اضافه کرد: اسلام مصون از هر نوع دخل و نسیان است و توسط پیامبر (ص) به عنوان یک اسوه آمده است و از هر نوع آمیختگی با هوی و هوس‌ها و منافع گروهی مبراست. نکته‌ی مهم، آلوده شدن این مساله با اغراض و گرایش‌های گوناگون بوده است؛ اسلامی که نمی‌توانسته منجر به ایستادگی ملت ما باشد. وقتی امام (ره) بحث ولایت فقیه را در نجف باز کردند، اولین قدم را برای معرفی اسلامی که می‌تواند اسلام درست باشد و راه حل‌هایی ایجاد کند پایه‌گذاری کردند و دلیل مقاومت‌های بعدی ما به دلیل رسوخ این اسلام در جوانان ما بود.

موسوی به ویژگی‌های اسلام ناب و اسلام‌های مخالف آن از دیدگاه امام خمینی اشاره کرد و افزود: از این منظر، اسلام ناب، اسلامی است که پرچمداران آن پابرهنگان، مظلومان و فقرای جهان هستند. اسلام ناب، اسلامی است که طرفداران آن همیشه از مال و قدرت بی‌بهره بوده‌اند. ایشان اسلام ناب را اسلامی که در مقابل اسلام مقدس‌نماهای متحجر، سرمایه‌داران خدانشناس و مرفهین بی‌درد می‌ایستد، معرفی کرده‌اند. ایشان اسلامی را مطرح می‌کنند که به شدت با مسائل اصلی جامعه‌ی ما درگیر است.

امام (ره) با مرفه بودن و رفاه، مخالف نیستند اما با مرفهین بی‌درد مخالفند

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: ایشان با مرفه بودن و رفاه مخالف نیستند ولی با مرفهین بی‌دردی که به مسائل کشورشان بی‌اعتنا هستند و دست در دست سرمایه‌داران جهانی گذاشته‌اند، مخالفند؛ با سرمایه‌ای که در خدمت تولید و کارآفرینی و اشتغال است، مخالفتی ندارند ولی با سرمایه‌ای مخالف هستند که در کمک غارت کشور است. ایشان با آن سرمایه‌داری و رفاهی مخالف است که در میان چشمان پر از مشکل و مساله‌ی مردم، رژه تجمل دارد و با ماشین‌های چند صد میلیونی خود می‌خواهد حالت سرکوبی را در قشرهای پایین به وجود آورد.
پس از بیان این مطالب، جمعیت حاضر مهندس موسوی را تشویق و مورد حمایت قرار دادند.

امام (ره) مخالف جامعه‌ای است که در آن همه چیز حتی آبرو و عزت مردم قابل خرید می‌شود

موسوی با بیان این‌که او - امام خمینی(ره)- مخالف جامعه‌ای است که در آن همه چیز حتی آبرو و عزت مردم کالایی و قابل خرید می‌شود، به ذکر یک مثال پرداخت و گفت: زمانی که شهید باکری شهید شدند تازه متوجه شدیم که ایشان مهندس مکانیک بوده است؛ چرا که مهندس مکانیک بودن در مقابل ارزش‌های اسلامی برای ملت ما چیزی حساب نمی‌شود.

خرید و فروش مدرک برای بالارفتن از نردبان قدرت نشان می‌دهد در حال لغزش از دایره اسلام ناب هستیم

وی تاکید کرد: آن مدرک هم ارزش داشت ولی وقتی جامعه به گونه‌ای می‌شود که برای بالا رفتن از نردبان قدرت، مدرک را خرید و فروش می‌کنند، نشان می‌دهد که ما از دایره‌ی اسلام ناب در حال لغزش هستیم.

حاضران در جلسه‌ی سخنرانی، با شنیدن این سخنان مهندس موسوی، با تشویق‌های مکرر، از او حمایت کردند و شعار «درود بر موسوی» سر دادند.
نخست‌وزیر دوران دفاع مقدس اضافه کرد: شبیه این مساله را در مسایل ارزشی، فرهنگی و مسایلی که مربوط به عزت مردم است، می‌بینیم که جریانی وجود دارد تا آنها را تبدیل به کالا و قابل خرید و فروش کند.

موسوی با اشاره به بحثی در علوم انسانی مبنی بر این‌که در برخی جوامع، مردم بر اساس مصرف طبقه‌بندی می‌شوند، تصریح کرد: وقتی انقلاب صورت گرفت جامعه‌ی ما به جامعه‌ای تحول پیدا کرد که مساله‌ی نوع مصرف اهمیت ناچیزی داشت، برای این‌که منزلت افراد سنجیده شود. برعکس در فضایی که به انحطاط میل می‌کند می‌بینیم بر اساس این‌که افراد چقدر مصرف می‌کنند این منزلت‌ها تعریف می‌شود. در جامعه‌ای که کاخ‌ها و ستون‌های بلند برافراشته شده در مقابل آنها و جشن‌ها و پول‌های عظیمی که خرج می‌شود، به عنوان افتخار برخی قشرهای این مملکت به حساب می‌آید، برای این‌که منزلت اجتماعی خود را تثبیت کند، با احساس خطر مواجه است.

وی با بیان این‌که در جامعه‌ی اسلامی، ایثار و پایبندی به ارزش‌هاست که منزلت اجتماعی را تعیین می‌کند، یادآور شد: اول انقلاب ارزش‌های برآمده از قشرهای متوسط و ضعیف مملکت بود که وقتی فراگیر شد یک نوع چیرگی در فرهنگ ما پیدا کرد. ولی در یک شرایط متفاوت می‌تواند ارزش‌های منبعث از یک جامعه‌ی مرفه بی‌درد سرایت کند و ارزش‌های آنها را از آنها بگیرد.

اسلام ناب مخالف تحجر است
دین متحجر، از همه‌ی نیروهای انسانی استفاده نمی‌کند، نظام برنامه‌ریزی ندارد و به برنامه بی‌اعتناست

نخست‌وزیر دوران دفاع مقدس در ادامه با بیان این‌که اسلام ناب مخالف تحجر است، اظهار کرد: اسلام ناب، اسلامی است که از همه‌ی تجربیات بشری استفاده می‌کند و از همه‌ی آحاد ملت و نیروهای انسانی برجسته برای پیشرفت کشور بهره می‌برد. دین متحجر، دامنه را کوتاه و افراد طرفدار را کوچک می‌کند، از همه‌ی نیروهای انسانی استفاده نمی‌کند، نظام برنامه‌ریزی ندارد و به برنامه بی‌اعتناست.

آیا درسال‌های فراوانی ارز نفتی که ذخایر ما را بالا برد، برای سال‌های کمبود فکری کرده‌ایم؟

وی در تشریح این مطلب به سریال حضرت یوسف اشاره کرد و گفت: زمانی که حضرت یوسف مورد اعتماد فرعون قرار می‌گیرد، می‌گوید خزانه را به من بسپار، من بسیار دانا هستم و به این ترتیب می‌بینیم که او برای یک بحران 14 ساله برنامه‌ریزی می‌کند. البته ممکن است در این سریال خیال‌پردازی هم شده باشد ولی در این ماجرا کاملا محسوس است که در یک تمدن بزرگ بشری، وقتی 7 سال فراوانی و بعد 7 سال قحطی اعلام می‌شود، توان فوق‌العاده‌ای برای این مساله به کار گرفته می‌شود و یقینا او باید از همه‌ی نیروها و روش‌های برنامه‌ریزی استفاده کرده باشد تا بتواند در سال‌های قحطی، این تمدن را حفظ کند.

موسوی افزود: آیا در سال‌های فراوانی ارز نفتی که به صورت غیرعادی و غیر قابل باوری ذخایر ما را بالا برد برای سال‌های کمبود این ارزها و برای مشکلاتمان برنامه‌ای ریخته و فکری کرده‌ایم؟
پس از بیان این مطالب، مردم با سر دادن شعار «درود بر موسوی» وی را مورد حمایت قرار دادند.

آیا در سال‌های فراوانی درآمد ارزی به نظرات کارشناسان و برنامه‌ریزان گوش داده‌ایم؟

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: آیا در سال‌های فراوانی درآمد ارزی به نظرات کارشناسان و برنامه‌ریزان گوش داده‌ایم؟ آیا به متخصصان و کارشناسان خود گوش کرده‌ایم که فراز و نشیب‌های جهان را برای ما گوشزد کرده‌اند؟ آیا احتیاط لازم را کرده‌ایم یا این‌که در این رابطه کاری نکردیم؟
وی بر وجود سلیقه‌های متفاوت در کشور تاکید کرد و گفت: باید گوناگونی‌ها و تفاوت‌ها را بدانیم و آنها را تهدید به حساب نیاوریم بلکه یک فرصت تلقی کنیم. در یک کشور و نظام بزرگ مثل ما که از نعمت استقلال برخوردار است، طبیعی است که نظام‌ها، دولت‌ها و دستگاه‌های اجرایی باید به گونه‌ای عمل کنند که بتوانند از همه‌ی نیروهای موجود استفاده کنند، نه این‌که به بخش قابل توجهی از مدیریت توانایی که در دوران دفاع مقدس و سال‌های انقلاب تجربه اندوخته‌اند، رشد کرده‌اند و به صورت سرمایه‌های بزرگ کشور درآمده‌اند و ارزش آنها از صدها چاه نفتی بیشتر است، بی‌اعتنایی کنیم.

مهم‌ترین منابع ما کوشش، حمایت و خلاقیت مردم است

موسوی با طرح این پرسش که مگر ما چقدر از نظر نیروی انسانی غنی هستیم که بخواهیم این‌گونه رفتار کنیم؟ تاکید کرد: ما سرمایه‌ها و منابع بی‌نهایتی نداریم. مهم‌ترین منابع ما کوشش، حمایت و خلاقیت مردم است و در کنار اینها منابع دیگری هم هست که نفتتت و منابع ارزی یکی از آنهاست و حتی تریبون‌هایی که در اختیار داریم نیز جزو منابع ما هستند.

منابع کشور نباید در خدمت پروژه‌های کوچک و خرد با رضایت‌های آنی باشد

وی خاطرنشان کرد: در کشوری که این منابع بی‌پایان نیست - اگرچه در هیچ کشوری بی‌پایان نیست - منابع باید در خدمت اهداف استراتژیک، راهبردی و اهدافی که بیشترین اقشار از آن برخوردار شوند، استفاده شود نه این‌که این منابع را در خدمت پروژه‌های کوچک و خرد که ممکن است رضایت‌های آنی ایجاد کند ولی نمی‌تواند برای رقابت‌های سنگین که در دنیا با آن مواجهیم ما را حمایت کند، به خدمت بگیریم. کاربرد منابع کمیاب غیر از اهداف راهبردی که البته رفاه جامعه هم می‌تواند بخشی از آن باشد از جمله مسایل مهمی است که اگر به آن توجه نکنیم، فساد را در جامعه فراگیر می‌کند.
باید با دقت بیشتری از منابع خود استفاده کنیم

نخست وزیر دوران دفاع مقدس در پایان نیز تاکید کرد: اگر به اسلام ناب برمی‌گردیم و اگر به رویه‌هایی که پیامبر اسلام و آن اسوه‌ها پایه‌گذاری کردند، برمی‌گردیم باید با دقت بیشتری از منابع خود استفاده کنیم.

به گزارش پایگاه خبری قلم، در این مراسم پلاکادرهایی با مضامین «موسوی، حامی کارگران» و «موسوی موسوی حمایتت می‌کنیم» نصب شده بود.
در دست برخی از حاضران کاغذهایی با مضامین «میرحسین آمد» و «بهار آمد» وجود داشت و برخی دیگر از حاضران نیز عکس‌های مهندس موسوی را در دست داشتند.

هنگام ورود مهندس موسوی به سالن سخنرانی، مردم شعارهایی نظیر «صل علی محمد، یار خمینی آمد»، «موسوی قهرمان، حامی مستضعفان» و «میرحسین پاینده، رییس‌جمهور آینده» سر دادند و وی را مورد حمایت و تشویق قرار دادند.

به دلیل ازدحام جمعیت، بخشی از مردم در پشت درها و خارج از حسینیه حضور داشتند و به صحبت‌های مهندس موسوی گوش می‌دادند.#

/ 0 نظر / 18 بازدید