دزدان دریایی کشتی ایرانی را ربودند

مرکز بین المللی اطلاع رسانی دزدی های دریایی روز پنجشنبه اعلام کرد که دزدان دریایی، یک کشتی ایرانی و یک تانکر نفتکش ژاپنی را در سواحل سومالی ربوده اند.

به گزارش خبرگزاری ها، نوئل چونگ، رییس این مرکز در کوالالامپور، پایتخت مالزی، در این خصوص گفت که این دو کشتی بین ساعات ۱۰ و ۱۱ صبح روز پنجشنبه به وقت محلی، در حال عبور از خلیج عدن بودند که در سواحل سومالی توسط دزدان دریایی مسلح ربوده شدند.

در یک ماه گذشته، در این منطقه به شش کشتی از کشورهای گوناگون حمله شده است.
سواحل سومالی یکی از بزرگترین مناطق فعالیت دزدان دریایی در جهان به شمار می رود و در شش ماه نخست سال جاری میلادی، ۲۴ گزارش در خصوص حمله آنان به شناورها در این منطقه انتشار یافته است.

سومالی از سال ۱۹۹۱ میلادی که ژنرال محمد زیادباره سرنگون شد، فاقد حکومت مرکزی قدرتمند بوده است.

ربودن دو شناور ایرانی و ژاپنی پس از ربوده شدن یک تانکر نفتکش مالزیایی با ۳۹ خدمه در سه شنبه شب صورت گرفت.

رییس مرکز بین المللی اطلاع رسانی دزدی های دریایی افزود که موضوع ربوده شدن این تانکرها به اطلاع نیروهای دریایی ائتلاف به رهبری آمریکا در این منطقه رسیده است و آنها برای کمک وارد عمل شده اند.

او در عین حال گفت که به دلایل عملیاتی، در حال حاضر نمی تواند نام این تانکرها را اعلام کند و یا اطلاعات بیشتری در این زمینه بدهد.

نوئل چونگ اضافه کرد که در نخستین رویداد در روز پنجشنبه، دزدان دریایی با تیراندازی به سوی یک کشتی باربری ایرانی آن را متوقف و فرماندهی آن را در دست گرفتند.

کمتر از یک ساعت بعد، به گفته وی، یک تانکر نفتکش ژاپنی با ۱۹ خدمه مورد حمله قرار گرفت و توسط دزدان دریایی تصرف شد.

نوئل چونگ اضافه کرد از آن پس هیچ ارتباطی با این دو کشتی وجود نداشته است.
چونگ با اشاره به اینکه در کمتر از ۴۸ ساعت، سه مورد دزدی کشتی در خلیج عدن صورت گرفته است، اضافه کرد: ما از سازمان ملل متحد و جامعه بین المللی خواسته ایم اقدامی جدی برای متوقف کردن این تهدید و ارعاب به عمل آورند.

در ماه ژوئن، شورای امنیت سازمان ملل متحد به کشتی های نظامی خارجی اجازه داد تا برای مقابله با دزدان دریایی وارد آب های سومالی شوند.

با این همه، ساحل ۳۰۲۵ کیلومتری سومالی، که دارای طولانی ترین ساحل در قاره آفاریقا است، تحت کنترل جدی قرار ندارد.

این در حالی است که گفته می شود دزدان دریایی که مسلح به راکت و سلاح های اتوماتیک هستند، برای عملیاتشان از قایق های تندرو استفاده می کنند.

در این میان، مرکز بین المللی اطلاع رسانی دزدی های دریایی به تمام کشتی هایی که در حال عبور از خلیج عدن هستند و یا قصد عبور از آنجا را دارند، هشدار داده و خواستار هوشیاری آنان شده است.

نوئل چونگ گفت: پیش از این از تمام کشتی خواسته شده بود که حداقل ۲۰۰ مایل دریایی با سواحل سومالی فاصله داشته باشند.

خلیج عدن دریای سرخ را به اقیانوس هند متصل می کند و یکی از پر رفت و آمد ترین خطوط کشتیرانی در جهان به شمار می رود.

بر اساس این گزارش، اقدام اخیر دزدان دریایی در شرایطی روی داده است، که مذاکره برای آزادی کشتی های ربوده شده در یک ماه گذشته و پرسنل آنها در جریان است.

در این ارتباط، دزدان دریایی خواستار دریافت باج برای آزادی کشتی مالزیایی که در روز سه شنبه ربوده اند، هستند.
< /p>

/ 0 نظر / 15 بازدید