آبان ماه؛ اعلام رسمی افتتاح دفتر حافظ منافع آمریکا در تهران

واشنگتن پست در گزارشی خبر از « اعلام رسمی افتتاح دفتر دیپلماتیک آمریکا در تهران » در آبان ماه سال جاری داد.


به گزارش خبرگزاری «انتخاب»، این روزنامه آمریکایی از اعلام گشایش دفتر دیپلماتیک آمریکا در تهران در اواسط ماه نوامبر خبر داد و مدعی شد: دولت بوش قصد دارد نیمه نوامبر با اعلام گشایش دفتر حفاظت از منافع آمریکا در تهران گام سودمندی بردارد. این امر یخ (روابط) را خواهد شکست و آغاز نوعی گفت‌وگو با ایران را که ضروری است برای رییس‌جمهور بعدی آمریکا ساده‌تر می‌سازد. دولت آمریکا قصد داشت گشایش دفتر دیپلماتیک را در ماه اوت اعلام کند، اما تهاجم روسیه به گرجستان و نگرانی‌ها درباره‌ی انتخابات آمریکا مانع آن شد. .


واشنگتن پست نوشت: دولت بوش در نظر داشت تا در ماه آگوست ایجاد این بخش در تهران را اعلام کند، اما حمله روسیه به گرجستان و نگرانی نسبت به برداشت سیاسی در انتخابات آمریکا آنرا به تاخیر انداخت.


این روزنامه آمریکایی نوشت: بهترین نکته درباره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا جدایی آن از انتخابات گذشته است، اما این انتخابات همچنین می تواند یک شکاف خطرناک را ایجاد کند و آن یک دوره ابهام در زمانی است که دولت جدید افراد جدید را انتخاب و سیاستهای خود را شکل می دهد. از سوی دیگر مشکلات جهان وخیم تر شده است.


دیوید ایگناتیوس نویسنده این مطلب نوشته است: این یک مرحله گذار است و اینکه روند اوضاع به طرف اشتباهی پیش برود، امری ساده و آسان است . یکی از موضوعات در این گذار سوریه است که اغلب سیاست آمریکا در خاور میانه را پیچیده کرده است. " بشار اسد" رئیس جمهور سوریه از آمریکا خواسته است تا به عنوان حامی مذاکرات غیرمستقیم صلح با اسرائیل به ترکیه و فرانسه بپیوندد.


این روزنامه در گزارشی نوشت: دولت بوش فرصت دارد تا پل‌هایی را در سیاست خارجی ایجاد کند که بتواند به رییس‌جمهور بعدی، هرکسی که باشد کمک کند. یکی از این پل‌ها می‌تواند سوریه را شامل شود، کشوری که اغلب سیاست آمریکا در خاورمیانه را با مشکل روبه‌رو کرده است. بشار اسد، رییس‌جمهور سوریه از آمریکا درخواست کرده است به فرانسه و ترکیه به عنوان حامیان گفت‌وگوهای غیرمستقیم سوریه و اسراییل بپیوندد.


دولت آمریکا در این خصوص محتاط بوده است، اما کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه‌ی آمریکا ماه گذشته برای ازسرگیری گفت‌وگوی عالی‌رتبه در نیویورک با ولید المعلم، وزیر امور خارجه‌ی سوریه دیدار کرد. آنها باید گام بعدی را بردارند و وعده‌ی سوریه برای ملاقات مستقیم با اسراییلی‌ها در صورت حمایت آمریکا از مذاکرات را به بوته‌ی آزمایش بگذارند. در عین حال واشنگتن و دمشق باید کانالی را که بعد از حملات 11 سپتامبر برای تبادل اطلاعات جاسوسی ایجاد شد، بازگشایی کنند.


در ادامه این مطلب آمده است: موضوع دیگر در این گذار روند صلح خاور میانه است. یک صلح واقعی دور از دسترس است، اما اگر" زیپی لیونی" بتواند یک کابینه جدید را ظرف چند هفته آینده تشکیل دهد، جای امیدواری است که دو طرف از یک سری اصول برای توافق وضعیت نهایی حمایت کنند.


به عقیده نویسنده، دشوارترین موضوع درگذار سیاست خارجی آمریکا می تواند عراق باشد. " باراک اوباما" نامزد دموکراتها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا خواستار یک جدول زمانی برای خروج از عراق است، اما دولت بوش و "جان مک کین" رقیب جمهوریخواه وی خواستار رویکرد بر مبنای شرایط و حضور مداوم در آنجا هستند.مذاکرات آمریکا و عراق درباره توافقنامه امنیتی رو به پایان است و عراقیها خواستار دستورالعملهای محسوسی برای عقب نشینی مرحله ای آمریکا تا پایان سال 2010 هستند.


در ادامه این مطلب آمده است: در مورد افغانستان هم اوباما و هم مک کین بر لزوم اعزام نیروهای بیشتر اتفاق نظر دارند، اما شفاف سازیهای کمی درباره اینکه چه باید کار کرد، وجود دارد. بازنگری گزینه های سیاسی دولت آمریکا باید سودمند باشد به ویژه اگر راهبردی را برای حکومت بهتر و نه فقط اعزام بیشتر ارائه کند.


ایگناتیوس ایران را بزرگترین چالش سیاسی احتمالی برای رئیس جمهور آینده آمریکا دانسته و افزوده است که به نظر می رسد دولت بوش در نظر دارد از طریق اعلام رسمی گشایش بخش حافظ منافع خود در تهران در اواسط ماه نوامبر یک گام موثر و غافلگیرانه را بردارد. این اقدام سردی روابط را خواهد شکست و نوعی از گفتگو با ایران را برای رئیس جمهور آینده آمریکا آسانتر خواهد کرد، گفتگویی که لازم و ضروری است.

/ 0 نظر / 15 بازدید