انتشار نخستين تصاوير ديدني از حيوانات در رحم مادر

به تازگي، محققان موفق به گرفتن عكس‌هاي جالبي از جنين حيوانات پيش از به دنيا آمدن در رحم مادرشان شده‌اند.

به گزارش سرويس بين الملل «بازتاب» به نقل از «تلگراف»، اين تصاوير به دقت نشان مي‌دهند كه جنين چگونه در رحم رشد مي‌يابد و هر مرحله را تا زماني كه آماده تولد مي‌شود، به زيبايي به تصوير مي‌كشند.
محققان براي تهيه مستندي دو ساعته به نام «حيوانات در رحم»، تحقيقات زيادي را روي جنين فيل كه با 22 ماه، بيشترين دوره تكامل را در شكم مادر دارد، انجام دادند.

فيل‌هاي مادر، آموزش داده شده بودند كه با نحوه نشستن به اسكنرها و دوربين‌ها اجازه بدهند تا عكس‌هاي روشن‌تري از آنها گرفته شود. در شانزده هفتگي، جنين شكل و شمايل يك فيل را به خود گرفت و دو هفته بعد، پاهايش را تكان مي‌داد و گوش‌هايش كه از هم‌اكنون صدا را تشخيص مي‌دادند، شروع به رشد كردند.

28227.jpg

در دوازده ماهگي، جنين فيل ماكتی كامل از چيزي بود كه ده ماه بعد به بيرون مي‌آمد. مستند «حيوانات در رحم»، همچنين بر زندگي اوليه دلفين‌ها و سگ‌ها نيز تمركز مي‌كند و به وسيله همان تيمي تهيه شده كه برنامه زندگي پيش از تولد را در مورد جنين انسان ساخته بودند.

«جرمي دير» از تهيه‌كنندگان فيلم مي‌گويد: اين عكس‌ها در دنيا بي‌نظيرند و پنجره‌اي جديد را به دنياي ناديده قبلي باز مي‌كنند. نكته جالب شباهت‌هاي دوران جنيني انسان به عنوان يك پستاندار با اين جانداران است و روشن‌كننده بسياري وقايع تاريخي از نسل‌هاي گذشته.

براي مثال؛ نحوه رشد دلفين نشان مي‌دهد كه نسل‌هاي اوليه اين حيوان، پاهاي كوچك داشته و در خشكي زندگي مي‌كرده‌اند و يا فيل احتمالا موجودی دريايی بوده است.
اسكن تصوير جنين چهار ماهه فيل نشان‌دهنده لوله‌هايي است كه معمولا در ماهي‌ها و قورباغه‌ها ديده مي‌شود.

28224.jpg

دير اضافه مي‌كند: «ما در اين راه مشكلات زيادي داشته و با عده بسیاري همكاري كرديم، اما همه سختي‌ها ارزش كار را داشت. در يك صحنه كه رشد يك فيل را تعقيب مي‌كرديم، سرانجام زماني كه متولد شد، يك نفر هم نبود كه از شوق گريه نكند».
اين مستند براي شبكه چهارم و شبكه جغرافيايي ملي انگلیس تهيه شده که در تعطيلات كريسمس پخش خواهد شد.

28222.jpg

/ 0 نظر / 4 بازدید