قرص‌هاي اكس كليه‌ها را تخريب مي‌كند

مصرف قرص‌هاي اكستازي باعث تخريب كليه و به دنبال آن افزايش دما، بي‌آبي بدن و تمايل به انجام حركات شديد شده و احتمال بروز مرگ را افزايش مي‌دهند.

a-a-mah-as-0.jpg

به گزارش خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران واحد علوم پزشكي ايران، دكتر غيايي كارشناس مسؤول امور دارويي معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي ايران، با بيان اين مطلب اظهاركرد: امكان بروزعوارض زيادي از جمله افزايش فشار خون، مشكلات كبدي، قلبي، آسم، ديابت، صرع و مشكلات هيجاني به دنبال مصرف اكستازي وجود دارد.
وي ‌افزود: ممكن است اكستازي به لحاظ جسماني اعتياد آور نباشد ولي به لحاظ رواني، وابستگي و اعتياد را موجب مي‌شود.
دكترغيايي با اشاره به اين كه به دنبال مصرف طولاني اين ماده مرتبا مقادير بيشتري براي دست‌يافتن به سرخوشي احساس مي‌شود، توصيه كرد: چنانچه شخص پس از مصرف اكستازي به انجام حركات شديد مبادرت ورزد بايد ساعتي يك ليوان آب نوشيده و پس از اتمام اين حركات استراحت كند تا افزايش دماي بدن وي برطرف شود.
وي خستگي و كسالت را از ديگر عوارض مصرف طولاني مدت دانست و اظهار كرد: مي‌توان با رژيم غذايي و خواب كافي جلوي بروز اين عوارض را گرفت.
دكتر غيايي درپايان ضمن اعلام اين كه به دنبال قطع مصرف ماده مذكور، عوارض رواني به تدريج برطرف شده و معمولا نيازي به دارو درماني نيست، عنوان كرد: درصورت بروز علايم رواني شديد در مصرف كننده لازم است وي به سرويس روانپزشكي ارجاع شود و به هنگام بروز علايم جسماني شديد نيز نظارت حرفه‌اي پزشكي لازم و ضروريس

/ 0 نظر / 6 بازدید