آیا زندگی در کنار خطوط نیرو مضر است؟

تاکنون بحث های زیادی راجع به اینکه زندگی در کنار خطوط نیرو با ولتاژ قوی برای سلامتی افراد خطرناک است ، به میان آمده است.اگر چه نتایج بسیاری از مطالعات چنین ارتباطی را ثابت نکرده ولی مردم همچنان مسرانه به تاثیر منفی خطوط نیرو بر سلامتی تاکید دارند.

به گزارش گروه ترجمه سلامت نیوز، بیماری هایی که به این ارتباط و نزدیکی نسبت می دهند عبارتند از : لوسمی در دوران کودکی، سرطان ها، آریتمی قلبی، سقط جنین، تولد نوزاد کم وزن، نقصان های تولد و سایر بیماریهایی که باعث مرگ و میر زود رس می شود.
علت نگرانی چیست؟
خط نیروی با ولتاژ قوی ، میدان مغناطیسی در اطراف خود ایجاد می کند و هر آنچه در این میدان قرار گیرد را تحت تاثیر قرار می دهد. بد نیست بدانید که این حقیقت تنها مربوط به خطوط نیرو نیست، بلکه دستگاه های مایکروویو، فرستنده های رادیو و تلویزیون و فرستنده های تلفن همراه نیز چنین تاثیری دارند. تنها مقدار اشعه ساتع شده از آنها متفاوت است. مسلما مقدار اشعه با فاصله گرفتن از منبع تولید به طور قابل ملاحظه ای کم می شود.(که البته فرمولی پیچیده مربوط به اندازه گیری فاصله تاثیر وجود دارد). با این حال به  نظر محققان  قرار گرفتن در معرض اشعه های این خطوط که حتی به راحتی از داخل منزل قابل رویت است ، کاملا بی خطر است.
از طرفی بعضی از محققان آزمایشگاه حیوانات معتقدند که ساتع شدن چنین اشعه ای باعث بروز مشکلاتی همچون افزایش روند سرطان در حیوانات می شود. حتی اگر بپذیریم که چنین تاثیری نیز بر انسانها ممکن است، باید اعتراف کنیم که ما در زندگی روزانه خود با دستگاه های زیادی که چنین میدانهایی را تولید می کنند سرو کار داریم. از طرفی دیگر بعضی از مشاغل همچون کارکنان خطوط نیرو بیشتر در تماس با چنین میدان هایی هستند و بنابراین درصد بیماریهای مربوطه در آنها بسیار زیاد است.از طرف دیگر گفته می شود که درصد ابتلا به لوسمی در بین افراد ساکن نزدیک خطوط نیرو بیشتر است و این چنین نتایجی  باعث شده است که مردم به این مسئله بیشتر معتقد شوند.
در 20 سال اخیر مطالعات فراوانی راجع به بررسی تاثیر منفی خطوط نیروی با ولتاژ بالا بر سلامتی انجام شده است. از بین این تحقیقات ، تحقیقی که اخیرا در انگلستان بر روی 83 هزار نفر از کارکنان صنعت برق انجام شده است ثابت کرده که درصد ابتلا به سرطان مغز یا افزایش مرگ و میر در این دسته افراد بیشتر از سایرین نمی باشد. در واقع باید گفت که گزارشات ارائه شده از مرکز تحقیقات 9 کشور، همگی به نتایج زیر دست یافته است:
هیچ شاهد و مدرکی راجع به تاثیر خطرناک خطوط نیرو بر سلامتی وجود ندارد.
اگر هم تاثیری وجود داشته باشد بسیار جزئی است.
مطالعات برای یافتن کوچکترین تاثیر خطوط نیرو بر سلامتی باید ادامه یابد.
این نتایج تا حدودی اطمینان بخش  است اگرچه نمی تواند به طور کامل عدم خطر خطوط نیرو را ثابت کند.
چرا پاسخ روشن و درستی راجع به این مسئله وجود ندارد؟
محققان در تلاش برای اثبات این واقعیت هستند که پاسخ قطعی به این مسئله کاری دشوار است. از بین این مسائل مهمترین آنها سختی اندازه گیری نتیجه این تاثیر (مثل سرطان یا سقط جنین) و احتمال تاثیر سایر فاکتورها بر روی مطالعات می باشد. تعداد نتایج این ادعا شامل انواع بسیار متفاوتی از بیماریها و امراض است که می توان گفت سایر منابع تولید چنین میدانی نیز می تواند همین تاثیرات را به همراه داشته باشد. بعلاوه مطالعه ای دیگر مدعی است که اشعه تولید شده توسط خطوط نیرو در ساعت های مختلف شبانه روز متفاوت است ، بنابر این تنها اندازه گیری فاصله از خطوط نیرو نمی تواند جواب منطقی در اختیار بگذارد.
حرف آخر: ما هر روز در معرض دستگاه ها  تجهیزاتی هستیم که بعضی از آنها مفید، بعضی مضر و بعضی بدون تاثیر است.اینکه با قاطعیت بتوان از تاثیرات مضر کاملا اجتناب کرد کار چندان ساده ای نیست. و به همین ترتیب نمی توان با قاطعیت کامل مدعی شد که زندگی در کنار خطوط نیرو برای سلامتی مضر است. تنها می توان اطمینان داشت که محققان هم اکنون در حال ادامه تحقیقات هستند تا بتوانند حتی کوچکترین اثر سوی این تجهیز را ثابت کنند.

/ 1 نظر / 20 بازدید
امیررضا مبارکی(قارانلیق)

با سلام خدمات محمد جان اگر نیروی دکل های برق رو تمثیلی بر جنس مخالف بزنم بد نیست عین زن و مرد می مونه یعنی این دو بشر هیچ وقت نمی تونن دامنه ی مغناطیسی ایجاد شده در هاله ی دور خود رو به روش های مختلف و صحیح استفاده کنند قطب های منفی در هاله مغناطیسی آنها موستوجب عوارض ناشی از طلاق جنون گاوی، تومور مغزی فلج اطفال موقت و ... می شود . نظر بنده این هست که دور باشیم ما نیرو رو کاسته بر مبلغ می افزاییم تقبل ا...، اوصیکم به تقوی ا... [قلب]