عوارض منفي مصرف مواد آرايشي

images/20061129/00000000.jpg
استفاده از لوازم آرايشي و مواد محافظت کننده پوست ، بخشي از عادات نظافتي و آرايشي روزانه اغلب افراد است که البته بيشتر اين افراد تا به حال مشکلات ناشي از مصرف اين مواد را تجربه کرده اند.
اين مشکلات مي توانند پس از چند بار استفاده از محصولات ظاهر شوند و يا چند سال پس از استفاده بروز کنند. اين عوارض مطمئنا در مواد آرايشي تقلبي بيشتر است و در نتيجه مصرف آنها خطرات شديدي را در پي خواهد داشت. متاسفانه با توجه به اين که 90 درصد لوازم آرايشي کشور ما وارداتي است و به صورت غيرمجاز وارد کشور مي شود، بروز عوارض متنوع و متفاوت در پي مصرف آنها بسيار شايع است.
علت اصلي مصرف گسترده اين لوازم ، ارزاني آنهاست. تقريبا اکثر آنها نامرغوب هستند و مصرف کنندگان هم بدون توجه کافي به کيفيت مواد از آنها استفاده مي کنند. اين در حالي است که مطالعات جديد پژوهشگران فرانسوي نشان مي دهد حتي استفاده از مواد آرايشي ، بويژه محصولات سفيدکننده پوست معتبر و مارک دار مي تواند عوارض و مشکلات جدي اي براي مردان و زنان تيره پوست به همراه داشته باشد. علت اصلي اين مشکلات ، وجود ماده اي به نام کلوبتازول است که البته در کشورهاي پيشرفته امريکايي و اروپايي استفاده از آن ممنوع شده است ، اما تحقيقي که روي مردان و زنان آفريقايي در اين زمينه انجام شد، نشان داد کم کاري غده فوق کليوي ، تجمع زياد رنگدانه ها، علائم کشيدگي پوست.
در واقع ، استفاده از محصولات روشن کننده پوست در ميان تيره پوستان اکثر نقاط جهان بسيار رايج است و عوارض جانبي مختلفي همچون آثار بدمنظره زخم روي پوست و مشکلات کل سيستم بدن را در پي دارد. متاسفانه استفاده از اين محصولات در ميان مصرف کنندگان به نوعي اعتياد تبديل شده است.
بنابراين مطلع کردن آنها از ماهيت و عوارض جانبي استفاده از محصولات روشن کننده پوست بويژه کلوبتازول يک نياز ضروري و حياتي است. هرچند در کشورهاي صنعتي مانند فرانسه و امريکا موارد معدودي از عوارض ناشي از استفاده از اين محصولات گزارش شده است ؛ اما به نظر مي رسد با توجه به ورود غيرقانوني مواد آرايشي تقلبي به کشور، احتمال بروز اين خطرات وجود دارد. اين امر وقتي اهميت خود را بيشتر نشان مي دهد که بدانيم کشور ما سومين مصرف کننده لوازم آرايشي در خاورميانه است و متاسفانه بيش از 50 درصد لوازم آرايشي مانند کرمهاي پودر و مواد ساخت ريمل هاي آرايشي بازار تقلبي هستند.

/ 0 نظر / 6 بازدید