شرمساری تاریخی برای کشتی ایران

با ناکامی سه ورزشکار وزن های آخر ایران در کشتی آزاد، بزرگترین شرمساری تاریخ کشتی ایران در المپیک رقم خورد.

در روز آخر مسابقات کشتی آزاد، رضا یزدانی و سعید ابراهیمی کشتی گیران وزن های 84 و 94 کیلوگرم ایران، هر یک با یک پیروزی و یک شکست مقابل حریفان، از دور رقابت ها خارج شدند و فردین معصومی با شکست مقابل مرید موتالیموف از قزاقستان در مسابقه رده بندی به مقام پنجم دست یافت.

به این ترتیب کاروان کشتی ایران در المپیک پکن نتوانست بیش از یک مدال برنز کسب کند و به ضعیف ترین نتیجه خود در 60 سال گذشته که کشتی ایران در المپیک حضور داشته است، دست یافت.

آخرین باری که کشتی ایران با کمتر از یک مدال برنز رقابت های المپیک را ترک کرد، المپیک 1948 لندن بود که ورزشکاران ایرانی برای اولین بار در این رقابت ها شرکت می کردند و کاروان ایران تنها یک مدال برنز در وزنه برداری کسب کرده بود.

پس از آن ضعیف ترین نتیجه ایران در کشتی، عملکرد 44 سال پیش کشتی گیران ایرانی در المپیک 1964 توکیو قلمداد می شد که در آن اکبر حیدری و محمدعلی صنعتکاران مدال برنز گرفته بودند.

نتایج کشتی گیران سه وزن آخر ایران در شرایطی کسب شد که رضا یزدانی مقام سوم جهان در سال 2007 را در اختیار دارد، سعید ابراهیمی نایب قهرمان جهان است و فردین معصومی نیز در سال 2008 به مقام قهرمانی آسیا دست یافته است.

در روزهای گذشته عباس دباغی، مهدی تقوی و میثم مصطفی جوکار، ورزشکاران وزن های 55، 66 و 74 کیلوگرم کشتی آزاد ایران از دور مسابقات المپیک حذف شدند و مراد محمدی، ورزشکار ایران در این رشته در وزن 60 کیلوگرم، توانست با کسب مقام سوم، تنها مدال کشتی و کاروان ورزشی ایران در المپیک پکن را کسب کند.

فردین معصومی در راه رده بندی

در روز آخر فردین معصومی کشتی گیر 120 کیلوگرم ایران بهترین عملکرد را داشت که با یک پیروزی و یک شکست و با خوش شانسی به گروه بازنده ها رسید و با دو پیروزی در فاصله کمتر از نیم ساعت، توانست راه خود را به دیدار رده بندی باز کند.

فردین معصومی، کشتی گیر 31 ساله ایران، در اولین نبرد، لارنس لانگوفسکی، ورزشکار 23 ساله از کشور مکزیک را با نتیجه 4-0 شکست داد، اما در دور بعد مقابل بختیار احمدوف، کشتی گیر 21 ساله روس که مقام سوم اروپا را در اختیار دارد، با ضربه فنی مغلوب اعلام شد.

با این حال رسیدن احمدوف به فینال سنگین وزن، به فردین معصومی امکان داد با رسیدن به گروه بازنده ها برای کسب مدال تلاش کند.

در نبرد اول در گروه بازنده ها، معصومی هر چند در تایم اول مغلوب بوژیدار بویادژیف، کشتی گیر بلغارستان شد (0-1)، اما در تایم دوم او را 2-0 شکست داد و در تایم سوم نیز با اجرای بار انداز و خاک کردن حریف، 4-2 او را مغلوب کرد تا در مجموع با امتیاز 6-3 پیروز شده باشد.

تنها پانزده دقیقه بعد، معصومی مقابل استیو موکو از آمریکا قرار گرفت.

اما با وجود خستگی مفرط و خاک شدن در ابتدای مسابقه در حالیکه برای زیرگیری تلاش می کرد، فردین معصومی با فنی که از کمرگیری حاصل شد در تایم اول 3-1 به پیروز رسید و در تایم دوم هم با به پل بردن حریف و خاک کردن او 4-0 برنده اعلام شد، تا در مجموع با امتیاز 7-1 بر حریف تازه نفس تر خود غلبه کرده باشد.

معصومی برای کسب مدال برنز رو در روی مرید موتالیموف از قزاقستان قرار گرفت که در سال 2008 به مقام نایب قهرمانی آسیا دست یافته بود و در فینال به معصومی باخته بود.

اما کشتی گیر قزاق در تایم اول معصومی را با نتیجه 8-3 شکست داد و در تایم دوم هم، در حالی که در معصومی تا ثانیه های آخر 0-1 از حریف خود پیش بود، فردین معصومی را خاک کرد و دست او در مجموع دو تایم به عنوان برنده بالا رفت تا کشتی ایران از کسب مدال دوم باز بماند.

/ 0 نظر / 15 بازدید