رسانه ملی؛ دلسوز بیکاران آمریکایی یا جوانان ایرانی؟!

مقاله سایت عصر ایران به همراه نظرات کاربران

سیمای ما سالهاست گوش شنوایی برای انتقادات دلسوزانه از نحوه برنامه سازی اش ندارد و ظاهرا قصد هم ندارد تا شنیدار انتقادات باشد.

عصرایران - برنامه های خبری و غیرخبری صدا وسیما در بسیاری از مواقع به دور از واقعیات جامعه و جهان است و احساس "القای ناشیانه مطالب کلیشه ای" سیما از سریال های تلویزیونی گرفته تا فیلم های سینمایی و از تیزرهای تبلیغاتی گرفته تا بخش های خبری و از گفت و گوهای کارشناسی گرفته تا برنامه های سرگرم کننده و تفریحی و ... به روندی جاری در این رسانه ملی تبدیل شده است که متاسفانه شدت این روند به گونه ای است که باعث عکس العمل های دفعی و منفی در مخاطب ایرانی شده است و اولین و طبیعی ترین عکس العمل مخاطبان وطنی سیما از بین رفتن اعتماد آنها به این رسانه است که خود بدترین و نامطلوبترین بازخورد انتظاری برای هر رسانه محسوب می شود.

اگر بخواهیم به طور مصداقی به یکی از موارد چنین برنامه هایی اشاره کنیم بحران اخیر اقتصادی در آمریکا و توجه سیما به این بحران در بخشهای مختلف خبری و تحلیلی این رسانه است.

در هفته جاری رسانه ملی با پخش یک برنامه درباره بحران اقتصادی آمریکا وضعیت دو جوان را در لاس وگاس آمریکا به تصویر  کشید. این دو ، حدود 20 سال داشتند و به گفته گزارشگر برنامه ، 4 سال است که بیکار هستند(یعنی از 16 سالگی!)
هر چند که بحران اخیر در آمریکا و دیگر کشورهای جهان یک بحران بزرگ و عظیم اقتصادی است و طبیعتاً انعکاس اخبار مربوط به آن از جمله وظایف و کارکردهای هر رسانه ای در جهان است اما نکته اینجاست که آیا سیمای وطنی ما مشکلات جوانان ایرانی را نیز مثل آمریکا پوشش می دهد و پای درد و دل آنها می نشیند؟

جالب این جاست که رسانه ملی بیکاری دو جوان آمریکایی ، آن هم دو جوان مجرد و 20 ساله را بر روی آنتن می فرستد ولی دو روز بعد از این برنامه ، وقتی دانشجوی متاهل کارشناسی ارشد دانشگاه تهران ، به دلیل بیکاری و فقر خودکشی می کند ، سیما ، از کنار این ماجرای تلخ و گزنده با بی اعتنایی عبور می کند؛ تو گویی بیکاری جوان آمریکایی در آن سوی اقیانوس ها برای سیما مهم تر از مرگ دانشجوی نخبه ایرانی بر اثر بیکاری است!

آیا سیما برنامه ای درباره خودکشی اخیر جوان دانشجوی ایرانی و خودکشی های مشابه انتشار داد؟ آیا سیما مشکلات اقشار مختلف مردم از جمله کارمندان را با تورم کمرشکن کنونی و حقوق ناچیز آنها پوشش می دهد؟ آیا سیما مشکل بیکاری میلیون ها جوان تحصیلکرده ایرانی را پوشش می دهد؟ آیا سیما به ناهنجاری های اجتماعی و سایر نگرانی های شهروندان ایرانی اعتنایی دارد؟

ای کاش سیما به جای توجه به مشکلات جوانان آمریکایی که خود برای انعکاس مشکلاتشان بیش از 520 میلیون صفحه روزنامه در هر روز در اختیار دارند و بیش از صد کانال تلویزیونی و هزاران سایت و رسانه دیگر در اختیار دارند، کمی نیز به فکر انعکاس مشکلات واقعی مردم و جوانان ایرانی باشند. ای کاش به جای هلهله سردادن از سقوط عنقریب آمریکا کمی هم به فکر معضلات و مشکلات زیربنایی و جدی جامعه ایران باشیم ، ای کاش مردم خود و دردهایشان را در تلویزیون ملی هم ببینند و لااقل دلشان خوش باشد که صدایشان در رسانه ملی که با پول آنها اداره می شود ، بازتاب دارد و ای کاش...ای کاش "رسانه ملی" ، رسانه ملی می شد!

نظرات بینندگان:
ای کاش می فهمیدند با جهنم جلوه دادن کشورهای پیشرفته ایران بهشت نمی شود...
رسانه ای که شما از آن به عنوان"ملی" یاد میکنید در واقع رسانه ای 100% دولتی و نه ملی میباشد که منطقا" فقط و فقط سیاست های دولت را دنبال میکند و نه آن چیزی را که شما یا سایرین انتظار دارید.
جانا سخن از زبان ما میگوئی
ای قربون دهنت. گل گفتید.
آخه اگه همچین چیزهایی هم پخش بشه فرداش اعلام میکنن که صداوسیما با بزرگنمایی مسائل، قصد تشویش اذهان عمومی رو داره و بر علیه دولت موضع گیری کرده و احتمالاً از آقای ضرغامی شکایت میکنن
اینا خوب هم میدونند ولی مثل کبک سرشون رو تو برف فرو کردن
به اصطلاح رسانه ملی شده رسانه پخش مشکلا ت آمریکا تا پرداختن به آن از معضل اصلی کشور که همان بیکاری تورم و بالاتر سن ازدواج جوانان که پیامدهای اجتماعی فرهنگی و امنیتی در پی دارد را کمرنگ یا نادیده بگیرد.
این حرفها را باید به کسانی بگویید که کمی حس وطن دوستی داشته باشند
اگر اینچنین بود مشکلات مردم را در سیما انعکاس میدادند تا مسئولین مجبور باشند که این مشکلات را برطرف کنند
راستش رو بخواهید من دیگه حالم از این تلویزیون و اون اخباراش و حتی طرز پخش فیلمهاش بهم میخوره.آخه چرا شعور مخاطب رو دست کم میگیرن.چرا این قدر به ما تهین میکنن.تمام اخبار یکطرفه و مغرض هستش.آمارهای رشد و پیشرفت خودمون نجومی آرامش و امنیت مطلق حکم فرماست.همه مردم شادوشنگول هستندوتنها چوب لای چرخمون هم آمریکاست.در عوض اقتصاد در غرب به شدت در حال سقوط تمام شهرها در نا آرامی وترس مردم گرسنه و بیکار اعتراضات گسترده راهپیمایی نارضایتی مردم و محکوم کردن سیاستهای به شدت غلط و از پیش شکست خورده آمریکا!!!(حالا خواستین نظر رو بزارین.اگر هم نزارید چیزی نغییر نمیکنه)
قطعا تحلیل شما درست است. تمام جوانان این کشور به نوعی درگیر مسایل آینده هستند و هر روز هم بیشتر میشود و امید به آینده در جوانان بر خلاف آمارهای رسانه ها که بزرگنمائی میکنند کمتر و کمتر میشود. خانواده بزرگ سیما که به شکل کاملا انحصاری اداره میشود بایستی فارغ از مسایل داخلی باشد تا بتواند آنسوی مرزها را هر چند بی ارزش به تصویر بکشد. ولی مردم بدانند که نه تنها سیما بلکه دولت هم اعتنایی به مشکلات جوانان و دیگر قشرهای جامعه نمیکنند. همین مصاحبه چند وقت پیش با رییس سازمان ملی جوانان در مثلث شیشه ای بود که مجری از ایشان پرسید بودجه سازمان چقدر است؟ در جواب رقم بیش از 50 میلیارد را عنوان کرد. حالا سئوال این است که این بودجه واقعا برای مشکلات جوانان هزینه میشود!!؟؟؟؟
بالاخره باید صدا و سیما یکجوری مشکلات مردم و جوانان را فرافکنی کند!!!
/ 0 نظر / 16 بازدید