ورود هری پاتر عربی به اسرائیل ممنوع شد

اسرائیل ورود کتابهای کودکان را که در سوریه و لبنان به زبان عربی منتشر می شوند با این استدلال که دولت اسرائیل با این دولتها در حال جنگ است، ممنوع کرده است.

این ممنوعیت نه فقط آثار ترجمه شده چون مجموعه کتابهای هری پاتر و پینوکیو (که از آثار کلاسیک ادبیات کودکان به حساب می آید) را در بر می گیرد، بلکه شامل کتابهای کلاسیک کودکان که در اصل به زبان عربی نوشته شده اند و متعلق به کشورهایی هستند که با اسرائیل رابطه ندارند، نیز می شود.

مقامات اسرائیل برای توجیه این تصمیم غیرمنتظره به مقرراتی اشاره کرده اند که بر اساس آن ورود کتاب از کشورهایی که با اسرائیل در حال جنگ هستند ممنوع است.

وزیر خزانه داری اسرائیل در مصاحبه ای با نشریه معاریو گفته است که این ممنوعیت بر اساس قوانین اسرائیل اعلام شده و بویژه کشورهای سوریه، لبنان و ایران را شامل می شود اما تمام کشورهای عرب را در بر نمی گیرد و ورود کتاب از کشورهایی چون مصر و اردن آزاد است.

سابقه این ممنوعیت به سال ۱۹۳۹ و زمانی برمی گردد که حاکمیت سرزمینهای فلسطینی با دولت بریتانیا بود و در آن هنگام ورود کتابهای منتشر شده در کشورهایی که با بریتانیا در جنگ بودند ممنوع شده بود.

دولت اسرائیل پس از آن که در سال ۱۹۴۸ تاسیس شد، این قانون را از نو به اجرا گذاشت.

/ 0 نظر / 18 بازدید