دویدن احتمالا فرآیند پیری را کند می کند

تحقیقی آمریکایی نشان داده است که مردم اگر به طور منظم بدوند دیرتر به عوارض جسمانی پیری مبتلا می شوند.

احتمال مرگ زودرس دونده های سالمند - به خاطر ابتلا به بیماری هایی مانند سرطان - پنجاه درصد کمتر از سالمندان غیر دونده است.

گروه محققان مرکز پزشکی دانشگاه استنفورد آمریکا، کشف کرده است که سالمندان دونده همچنین زندگی سالمتر و معلولیت های کمتری نسبت به غیر دونده ها دارند.

کارشناسان گفتند که یافته های محققان استنفورد تاکیدی است بر اهمیت وزرش منظم برای گروه های سنی بالاتر.

سالم ها می مانند

در این تحقیق 500 دونده برای بیست سال تحت نظر بوده اند و با گروهی مشابه از غیردونده ها مقایسه شدند. همه این افراد در پنجمین دهه زندگی خود بودند که این تحقیق آغاز شد.

نوزده سال بعد از شروع تحقیق، 34 درصد از غیردونده ها مردند در حالیکه فقط پانزده درصد از گروه دونده درگذشتند.

هر دو گروه با بالا رفتن سنشان دچار معلولیت هایی شدند اما شروع این معلولیت ها در گروه دونده به طور میانگین شانزده سال دیرتر بود.

تفاوت در سلامت دونده ها و غیر دونده ها در نهمین دهه از زندگی آنها حتی بیشتر هم شد.

دویدن ظاهرا نه تنها میزان مرگ و میر از امراض قلبی و عروقی را کاهش می دهد، بلکه با کاهش مرگ های ناشی از سرطان، امراض دستگاه عصبی، عفونت و دیگر بیماری ها نیز مرتبط است.

همچنین برخلاف نگرانی محققان، مدرکی دال بر بیشتر بودن احتمال ابتلا به آستئو آرترایت یا نیاز به جراحی قاپک زانو در میان دونده ها نسبت به غیر دونده ها مشاهده نشده است.

در آغاز این مطالعه، دونده ها به طور میانگین برای حدود 4 ساعت در هفته می دویده اند. بعد از 21 سال، زمان دویدن هفتگی آنها به 76 ساعت در هفته کاهش یافته است اما آنها همچنان از ورزش منظم خود بهره می برند.

پرفسور جیمز فرایز، که هدایت این گروه تحقیقی را برعهده داشته است، گفت: "پیام این تحقیق ترغیب مردم به ورزش است. اگر قرار باشد یک ورزش را انتخاب کنیم که مردم را تا سنین پیری سالم نگه دارد، ورزش ائروبیک است. ارزش این گونه ورزش ها بیشتر از آن است که تصور می کردیم."

سازمان خیریه "ایج کانسرن" (Age Concern)، می گوید که بسیاری از سالمندان به اندازه کافی ورزش نمی کنند.

بنا به آمار بین المللی بیش از 90 درصد از افراد بالای 75 ساله بریتانیا کمتر از معیارهای جهانی ورزش می کنند. بنا به راهنمای بین المللی همه افراد بالای 75 سال باید دست کم پنج بار در هفته نیم ساعت ورزش سبک انجام دهند.

گوردون لیشمن، مدیرعامل ایج کانسرن می گوید: "ورزش می تواند به سالمندان کمک کند فعال و مستقل بمانند، از سلامت قلبشان اطمینان حاصل کنند، وزن و میزان استرس خود را تحت کنترل داشته باشند و بهتر بخوابند."

/ 0 نظر / 13 بازدید