پليس آمريكابا شوك الكتريكي به دانشجوي ايراني حمله كرد

دانشجويان و مدافعان حقوق مدني در آمريكا انجام تحقيقات مستقل درباره‌ي اقدام پليس اين كشور در حمله به يك دانشجوي ايراني با استفاده از باتوم برقي را خواستار شدند. سخنگوي وزارت امور خارجه كشورمان نيز با محكوم كردن شديد اين اقدام پليس آمريكا، مجازات عاملان اين حادثه و اعاده حيثيت دانشجوي مورد ضرب و شتم قرار گرفته را خواستار شد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) خبرگزاري آسوشيتدپرس از لس‌آنجلس گزارش داد: دانشجويان حاضر در يك كنفرانس خبري و تظاهراتي كه در پي اين اقدام پليس آمريكا برگزار شد، اعلام كردند استفاده از شوك دهنده‌ي الكتريكي عليه مصطفي طباطبايي نژاد، دانشجوي 23 ساله‌ي ايراني در كاليفرنيا باعث اعتراض و انتقاد دانشجويان اين دانشگاه شده است.

صبيحه امين، رييس انجمن دانشجويان مسلمان كاليفرنيا گفت: ما به عنوان دانشجو احساس مي‌كنيم امنيت‌مان در خطر است و در دانشگاه احساس امنيت نمي‌كنيم.

طباطبايي سه‌شنبه شب گذشته پس از مشاجره با پليس دانشگاه كاليفرنيا كه در حال كنترل كارت شناسايي دانشجويان در كتابخانه‌ي دانشگاه بود با شوك دهنده‌ي الكتريكي مورد حمله قرار گرفت.

پليس مدعي است پس از آنكه اين دانشجو از ديگران خواسته است در مقاومتي كه انجام داد به او بپيوندند، وي را با باتوم برقي مورد حمله قرار داده‌اند. تصاوير اين اقدام پليس كاليفرنيا بر روي وب سايت YouTube قرار گرفته است.

استفان ياگمن، وكيل اين دانشجوي ايراني اعلام كرد كه قصد دارد دادخواست را تهيه كند كه مي‌گويد با اين دانشجوي ايراني بنا به علت ظاهر خاورميانه‌يي‌اش، اين رفتار صورت گرفته است.

با اين حال نرمن آبرامز، رييس دانشگاه كاليفرنيا خواستار آن شده تا پيش از تكميل تحقيقات در اين باره پيش داوري صورت نگيرد.

كامبيز عبدالرحيمي، رييس شوراي اتباع ايراني آمريكايي دانشگاه گفت كه احتمالا اگر اين حادثه ضبط نمي‌شد، علني نمي‌شد و مورد بي‌توجهي قرار مي‌گرفت.

وي افزود: تاكنون حوادث ديگري رخ داده است و درباره‌ آن‌ها در روزنامه‌ها خوانده‌ايم اما ضبط ويدئويي نشده‌اند.

براساس اين گزارش اين سومين بار در ماه جاري ميلادي است كه رفتار پليس پس از انتشار به وسيله‌ي دوربين آماتور ويدئويي مورد انتقاد قرار مي‌گيرد.

روزنامه‌ي لس‌آنجلس تايمز نوشت كه در پي نگراني والدين دانشجويان و كاركنان دانشگاه كاليفرنيا از عملكرد پليس، اين دانشگاه يكي از مجرب‌ترين وكلاي آمريكا را در صدر يك سازمان نظارتي معروف در لس‌آنجلس به منظور رسيدگي به اين پرونده استخدام كرده است.

به نوشته‌ي اين روزنامه ياگمن گفته است كه طباطبايي نژاد از ارايه‌ي كارت شناسايي‌اش به پليس به اين علت خودداري كرده كه فكر كرده است به دليل خاورميانه‌هاي بودنش از وي درخواست شده كارتش را ارايه كند.

وي گفت: اين دانشجو ايراني تبار است اما در آمريكا به دنيا آمده و شهروند لس‌آنجلس است.

وي افزود كه طباطبايي پنج بار با شوك الكتريكي مورد حمله قرار گرفت.

محكوميت شديد ضرب و شتم دانشجوي ايراني توسط پليس آمريكا

سخنگوي وزارت خارجه: از هيچ كوششي براي دفاع از اتباع خود دريغ نخواهيم كرد

سخنگوي وزارت امور خارجه‌ي كشورمان ضرب و شتم يك دانشجوي ايران مقيم آمريكا را به شدت محكوم كرد.

به گزارش گروه دريافت خبر ايسنا، سيدمحمدعلي حسيني، سخنگوي وزارت امور خارجه با اعلام اين كه هتك حرمت دانشجوي ايراني موجب جريحه‌دار شدن عواطف و احساسات مردم كشورمان شده است، افزود: نقض حقوق اقليت‌هاي قومي، مذهبي و خارجيان مقيم در آمريكا مسبوق به سابقه بوده است.

حسيني، اقدام پليس آمريكا را نشانه رويكردهاي تبعيض‌آميز نسبت به مهاجرين در آن كشور دانست و افزود: خشونت گرايي فزاينده نسبت به اتباع خارجي در آمريكا به عنوان عملي ناپسند و ناقض اصول و قوانين حقوق بشر همواره مورد انتقاد جدي بوده است.

سخنگوي وزارت امور خارجه‌ي كشورمان لزوم مجازات عاملان اين حادثه تاسف بار و اعاده حيثيت دانشجوي مورد ضرب و شتم قرار گرفته كشورمان را متذكر گرديد و گفت: جمهوري اسلامي ايران نسبت به دفاع از منافع و حقوق اتباع خود جدي بوده و از هيچ كوششي براي دفاع از اعتبارو حيثيت آنان دريغ نخواهد ورزيد.

بايد با راه‌اندازي مراكز حقوقي و روابط عمومي قوي در دفاع از اتباع ايراني اقدام كنيم

در همين زمينه يك كارشناس مسايل حقوق بين‌الملل معتقد است ايران با راه‌اندازي مراكز حقوقي و روابط عمومي قوي مي‌تواند در دفاع از حقوق اتباعش فعاليت كند.

دكتر صباح زنگنه در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) با اشاره به ضرب و شتم دانشجوي ايراني در كاليفرنيا از سوي پليس اين ايالت تصريح كرد: ما براي دفاع از حقوق اتباع كشورمان در نقاط مختلف دنيا قانون داريم ولي مهم عملكرد دولت است؛ چرا كه دولت به لحاظ قانوني مسوول جان و حيثيت و زندگي اتباع خود در ديگر كشورهاست.

وي با يادآوري اين كه به دليل عدم وجود ابزار مناسب بايد به طراحي ابزار در اين زمينه بپردازيم، گفت كه در زمينه‌ي طراحي ابزار با مشكل مواجهيم. با ابزارهاي فعلي كه در اختيار داريم نمي‌توانيم در جهت احقاق حقوق اتباع به خوبي عمل كنيم؛ چرا كه اين ابزار تنها محدود به سفارتخانه‌ها و كنسول‌گري‌هاي ايران در كشورهاي ديگر است.

زنگنه خاطرنشان كرد: در مورد حادثه‌ي اخير نيز نياز به برقراري ارتباط با موسسات حقوقي موجود در آن كشور و تلاش در جهت دفاع از حق دانشجوي ايراني است.

/ 0 نظر / 6 بازدید