ترویج برنامه اکس پارتی‌ها در پوشش ورزش؟

با غفلت برخی مسئولان، نوعی از رقص که بیشتر مربوط به استفاده‌کنندگان از قرص‌های شادی‌آور و توهم‌زاست، در قالب ورزش ترویج می‌شود.

به گزارش خبرنگار «تابناک»، چندی پیش، برخی روزنامه‌های سیاسی و ورزشی گزارش‌های مفصلی در این زمینه منتشر کردند و با لفظ ایروبیک و Break Dance از این به اصطلاح ورزش یاد کرده بودند، بدون آن که حتی به خود زحمت ترجمه این عنوان انگلیسی را که به مفهوم رقص برک است، بدهند و می‌توان در اماکن فرهنگی ـ ورزشی دولتی همچون مجموعه ورزشی انقلاب تهران، جشنواره‌هایی را با این محوریت برگزار کرد. نباید این واقعیت را از نظر دور داشت که این رشته پیش از آن‌که توسط برخی به عنوان ورزش مطرح شود، در اکس‌پارتی‌ها و پارک‌ها برای رقص مختلط دختران و پسرهای لاابالی مورد استفاده قرار می‌گرفته و همچنان نیز قرار می‌گیرد.

پرسش اینجاست که آیا اگر اقدامات گروهی که به جای تحرک و نشاط و ورزش به مصرف قرص‌های توهم‌زا و سپس عجیب و غریب می‌پردازند، نام ورزشی نشاط‌آور دهیم و از لفظ ایروبیک یا dance برای آن استفاده کنیم؟

متأسفانه، در سال‌های اخیر، بسیاری از کشورهای اسلامی، خواسته یا ناخواسته، درگیر رشته‌هایی شدند که ظاهراً ورزشی است، اما نه وی‍ژگی‌های یک ورزش را به صورت نظام‌مند دارند و نه در سطوح بین‌المللی ورزشی همچون المپیک و بازی‌های قاره‌ای از جایگاه خاصی برخوردارند. 

باید دید رئیس دستگاه ورزش دولت نهم و رئیس مرکز توسعه ورزش همگانی و تفریحی در برابر این سهل‌انگاری که منجر به گسترش قابل توجه این حرکت‌ها با نام ورزش در باشگاه‌ها شده، چگونه برخورد کرده و پاسخگو خواهند بود و آیا اصولاً برخورد جدی با آموزش تکنو در پوشش ورزش انجام خواهند داد، یا این فعالیت‌ها به رسمیت شناخته خواهد شد؟!

/ 0 نظر / 13 بازدید