شیرهای مشروطه پس از ۲ روز برداشته شدند

شیرهای سردر مجلس شورای ملی معروف به ساختمان مشروطه در میدان بهارستان تهران که هفته گذشته با حذف نشان خورشید به محل خود بازگردانده شده بود، دوباره برداشته شدند.

این شیرها پس از ۲۹ سال به سر در مجلس مشروطه بازگردانده شده بودند اما تنها دو روز در این محل باقی ماندند.

طی دو روزی که این شیرها در محل اصلی خود در سر در مجلس قرار داشتند، بیشتر رسانه ها در ایران از این موضوع استقبال کردند و گزارشی مبنی بر مخالفت با بازگرداندن شیرها منتشر نشده بود.

شیرها نزدیک به سی سالی که در جایگاهشان قرار نداشتند در محوطه مجلس مشروطه زیر برزنت نگهداری می شدند اما محل نگهداری فعلی آنها مشخص نیست و علت به زیر کشیده شدن آنها هم اعلام نشده است.

این شیرها به صورت سه بعدی رو به روی هم و در دست هر یک، شمشیری فلزی و بر پشت آنها نیز علامت خورشید قرار داشته و تا پیش از انقلاب اسلامی به مدت ۷۲ سال بر سر در مجلس شورای ملی بود.

در روزهای نخست انقلاب اسلامی، بسیاری از نشان ها، یابودها و بناهایی که از دید انقلابیون مظاهر حکومت پهلوی تلقی می شد تخریب یا به نوعی از انظار عمومی پنهان شد.

البته قدمت مجسمه شیر های مجلس ۹۹ سال است و به عنوان نماد قاجاریه و نشانه پرچم ایران در سال ۱۲۸۵ شمسی همزمان با انتقال نمایندگان مجلس از عمارت مدرسه نظام به ساختمان بهارستان که میرزا حسن رشدیه در اختیار مجلس قرار داده بود، در دو طرف لوح ماده تاریخی مشروطه مشهور به عدل مظفر بر سردر اصلی نصب شد.

نهم خرداد ماه سال گذشته، کوروش نیک‌‌نام نماینده زرتشتیان در مجلس هفتم در نطق پیش از دستور خود در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، از "شیر و خورشید" به عنوان یکی از "کهن‌ ترین نمادهای ملی ایرانیان" یاد کرد و از رئیس وقت مجلس خواست دستور دهد "پیکر زیبای شیرهای بالای ستون‌‌های ورودی مجلس قدیم" در میدان بهارستان که به گفته او "نماد پیروزی و شجاعت و غرور" است، دوباره بر جای خود قرار گیرد.

پس از درخواست نماینده زرتشتیان در مجلس هفتم، غلامعلی حدادعادل رئیس مجلس شورای اسلامی از مردم خواست که در مورد برگشت مجدد نماد شیر و خورشید نظر دهند.

هرچند هیچ نظر سنجی آشکاری که افکار عمومی در جریان آن قرار گیرند انجام نشد، اما به نظر می رسد که واکنش عمومی به این پیشنهاد مثبت بود و مخالفتی با آن در میان سیاستمداران جمهوری اسلامی وجود نداشت.

نشان شیروخورشید شبیه آنچه بر پرچم پیش از انقلاب ایران نقش بسته بود، در نقوش کاشیکاری بازمانده از قرن سیزدهم میلادی نیز به چشم می خورد.

این نشان از زمان نادرشاه افشار در قرن هیجدهم میلادی رسماً بر پرچم ایران که در آن زمان سه گوش بود جای گرفت و بعدها در زمان محمدشاه قاجار در نیمه قرن نوزدهم، شمشیر نیز به آن اضافه شد.

/ 0 نظر / 14 بازدید