ایرنا شیرین عبادی را تهدید کرد

خبرگزاری دولتی ایرنا در واکنش به تکذیب گزارش‌ها مبنی بر گرویدن فرزند شیرین عبادی به بهاییت، برنده جایزه صلح نوبل را تهدید کرد که اسناد و مدارک جدیدی درباره «ارتباط وی با جامعه بهاییت» منتشر خواهد کرد.

شیرین عبادی، برنده ایرانی جایزه صلح نوبل، پنجشنبه گذشته، ادعای ایرنا را مبنی بر گرویدن دخترش از اسلام به مذهب بهاییت را تکذیب کرده و این ادعا را با مسأله وکالتش در مورد پرونده بهاییان دستگیرشده در ایران مرتبط دانسته بود.

خبرگزاری ایرنا که اخیراً محمد ‌جعفر بهداد، خبرنگار سابق پارلمانی روزنامه کیهان مدیریت آن را بر عهده قرار گرفته، در واکنش به این تکذیبیه خانم عبادی، نوشته است که چرا نرگس توسلیان (فرزند خانم عبادی) این خبر را تکذیب نکرده است؟

ایرنا که بخشی از جوابیه خود را مستند به یکی از یادداشت‌های حسین شریعتمداری در روزنامه کیهان درباره بهایی‌ها کرده، نوشته است که جایزه صلح نوبل خانم عبادی به منظور «تثبیت وی به عنوان نماد جریان دفاع از حقوق بشر» و «دفاع از عوامل غرب نظیر بهاییان» به وی اعطا شده است.

شیرین عبادی در مهرماه سال ۱۳۸۲ به عنوان و نخستین‌ ایرانی جایزه صلح نوبل را به خاطر فعالیت در امر حقوق بشر دریافت کرد.

ایرنا در عین حال فعالیت‌های خانم عبادی را «هم‌سو با جامعه بهاییت» اعلام کرده و نوشته که تقدیر اخیر سران این جامعه از فعالیت‌های وی در زمینه حقوق بشر، «نشانه بارز این هم‌سویی» است.

این خبرگزاری هم‌چنین از خانم عبادی به عنوان «مهره‌های دسته چندم» دشمنان جمهوری اسلامی نام ‌برده است.

این خبرگزاری افزوده که دشمنان جمهوری اسلامی «مدلی از توطئه اسب تروا را برای مقابله با نظام اسلامی طراحی نموده‌اند تا ذیل آن گفتمان‌های ساختارشکن را بر فضای عمومی جامعه ایران حاکم نماید.»


شیرین عبادی (عکس: AP)

«روابط» نرگس توسلیان

خبرگزاری دولتی ایرنا با تشریح برخی روابط خانم عبادی و فرزندش با فردی به نام دکتر پیام اخوان که وی را از فعالان بهایی مقیم کانادا و استاد دانشگاه مک‌گیل و از مسئولین مرکز مطالعات بهاییت آن دانشگاه نامیده، اعلام کرد که خانم توسلیان با کمک آقای اخوان موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه مک‌گیل در رشته مطالعات حقوق بشر شده است.

به نوشته این خبرگزاری «نرگس توسلیان با دلالت پیام اخوان در سال ۲۰۰۷ به عضویت فرقه ضاله بهاییت درآمده و فعالیت خود را در انجمن مطالعات بهاییت دانشگاه مک‌گیل آغاز کرد.»

این خبرگزاری در عین حال با انتشار بخش‌هایی از فعالیت‌های آقای اخوان، در مورد فعالیت‌های مشترک وی و خانم عبادی و توسلیان افزود: «درباره عملکرد سیاه پیام اخوان به عنوان حلقه واسط شیرین عبادی و دخترش با محافل اصلی و پشت صحنه بهاییت، مدارک دیگری نیز وجود دارد که عنداللزوم منتشر خواهد شد.»

ایرنا در پایان یادداشت خود، از خانم عبادی و توسلیان خواسته است با «بازگشتن به دامان ملت مسلمان ایران و ابراز برائت از هم‌سویی و همکاری با فرقه استعماری بهاییت چهره به شدت مخدوش خود در میان ایرانیان را موجه سازند.»

بهاییت در حدود ۱۵۰ سال پیش در ایران بنیان‌گذاری شد و این آیین از زمان انقلاب ۵۷ به این‌سو در قانون اساسی ایران به رسمیت شناخته نمی‌شود.

از زمان استقرار جمهوری اسلامی در ایران، سازمان ملل تا کنون ۲۰ بار نسبت به اوضاع بهاییان در این کشور اظهار نگرانی کرده ‌است.

کنگره آمریکا و پارلمان اتحادیه اروپا نیز قطعنامه‌های مشابهی صادر کرده و خواستار رفع تبعیض و سرکوب مذهبی در مورد جوامع مذهبی در ایران شده‌اند.

از نظر حکومت ایران، بهاییان، مرتد محسوب می‌شوند. اگرچه در قانون اساسی این کشور حقوق اقلیت‌هایی چون مسیحیان و زرتشتیان به رسمیت شناخته شده است، اما بهاییان از هیچ حقی برخوردار نیستند.


شیرین عبادی (عکس: AP)

بیانیه گزارش‌گران بدون مرز

سازمان گزارش‌گران بدون مرز نیز با صدور اطلاعیه‌ای «اتهامات تهدیدکننده» علیه شیرین عبادی، وکیل مدافع حقوق بشر و آزادی بیان و برنده جایزه صلح نوبل را قویاً محکوم کرد.

در این اطلاعیه که نسخه‌ای از‌ آن به دفتر رادیو زمانه ارسال شده، آمده است: «با آن‌که همه می‌دانند بنا بر قوانین اسلامی ترک دین برای مسلمان مجازات مرگ را در پی دارد، ایرنا خبرگزاری رسمی و تحت نظر دولت، با طرح این اتهام، جان این مدافع حقوق بشر و آزادی بیان در ایران را به شکل جدی به خطر انداخته است.»

گزارش‌گران بدون مرز با محکوم کردن «این تهدیدات» از مقامات مسئول ایران خواسته است تا امنیت شیرین عبادی و خانواده وی را تضمین کند.

/ 1 نظر / 15 بازدید
روزآمد

آيا مي خواهيد داراي حافظه ي بهتر و دقت و تمركز بيشتر باشيد؟ آيا فرزندان شما به دليل مشكل در يادگيري كند ذهن به نظر مي رسند؟ آيا نگران كاهش حافظه در اثر افزايش سن هستيد؟ آيا تحت فشار ناشي از اطلاعات هستيد؟ آيا مي خواهيد به بيشترين توانايي مغز خود دست يابيد؟ آيا مي دانيد حتي نوابغ نيز مي توانند قابليت هاي خود را بهبود بخشند؟ آيا در محدوده ي سني 4 تا 94 سال قرار داريد؟ يادگيري ماندگار به روش مرورهاي متوالي و تآخيري لايتنر به همراه مجموعه تمرين هاي افزايش كارايي هوش و حافظه در بسته ي نرم افزاري لايتنر تلفن های راهنمایی و مشاوره: 02166592219 02166434864